Natchnęło mnie na napisanie tego posta, gdyż ostatnimi czasy coraz częściej pojawia się zagadnienie, które słyszę od wielu znajomych i klientów – „ALE PRZECIEŻ TOBIE TO ZAJMIE GODZINKĘ”.

Owszem pewne rzeczy zajmują mi 2 razy, 5 razy czasami może 10 razy mniej niż zajęłyby Tobie. Zgadzam się z tym i nie podważam tej tezy.

BARDZO WAŻNE – PRZECZYTAJ DO KOŃCA.

Wprowadzam więc od pewnego czasu wycenę  usług za pomocą obliczenia godzin, które poświęcę na realizację wybranej usługi. Te dane mają na celu pokazanie ile godzin będę mógł poświęcić klientowi w ciągu miesiąca, i lepsze zrozumienie z czego się składa poszczególna usługa.

Model ma swoje wady, na przykład, klient może mieć wątpliwości, czy pracowałem nad jego kampanią dokładnie 10 godzin, a nie 9. Jednak w porównaniu do często spotykanego w Polsce modelu rozliczenia za procent od budżetu klienta, wydaje mi się, że model wyceny roboczogodzin jest bardziej sprawiedliwy. Koszt usługi zależy od czasu naszego działu produkcji, a nie od wydatków klienta na kliknięcia lub wyświetlenia reklam.

Opisana metoda nie uwzględnia niektórych niuansów, jak na przykład procentowy udział zasobów produkcyjnych w agencji, współczynnik godzin opłacanych przez klientów.

Najprostszy model obliczenia tego ile kosztuje moja godzina pracy przy założeniu, że prowadzisz firmę jednoosobową jest określenie ile kosztuje jedna godzina Twojej pracy, stwierdzenie, że mi to pójdzie 5 razy szybciej niż Tobie, i jeżeli faktycznie Tobie zajęło by to 5 h pracy a mi konfiguracja pewnych czy tych samych zagadnień zajmie 1 godzinę pracy to analogicznie możemy przyjąć następujący wzór matematyczny (zakładam, że Ty zarabiasz średnio na godzinę 30 zł netto) : 30 zł netto * 5 godzin Twojej pracy * współczynnik zlecenia = stawka za moją godzinę pracy.

*współczynnik – tutaj zakładamy określone współczynniki przy określonych pracach, np. przy projektowaniu grafik, plakatów, materiałów graficznych do social media wynosi 0,5. (zakładam, że jeszcze nie współpracujemy ze sobą na stałe).

Co przy założeniu Twojej stawki godzinowej i podkładając współczynnik moja stawka godzinowa wychodzi całkiem rynkowa i normalna.
30 zł netto * 5 godzin Twojej pracy * 0,5 = 75 zł netto.


Oczywiście każde zlecenie może prognozować długoterminową współpracę i każda wycena abonamentowa podlega innemu cennikowi usług.
Artykuł ma na celu pokazanie modelu obliczania cen usług niestandardowych, na szybko i tych „zajmie Ci to godzinkę – zrobisz to lepiej).

Zapraszam do współpracy.
Czym się zajmujemy możesz sprawdzić na www.vipagency.pl